حمایت از دانشجویان کارآفرین و ایده‌های خلاقانه؛ اولویت صندوق رفاه

۲۰ مهر ۱۳۹۶ کنفرانس ها

مشاور وزیر و رئیس صندوق رفاه دانشجویان، حمایت از دانشجویان کارآفرین، ایده و طرح‌های دانشجویی را از اولویت‌های صندوق رفاه عنوان کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، ذوالفقار یزدان‌مهر روز چهارشنبه در بیست و ششمین نشست رؤسای پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور تأکید کرد: در رهستای اولویت‌ها و اهداف صندوق رفاه دانشجویان، به همراه شیوه‌هایی چون مشارکت مالی و اعطای تسهیلات به همراه سود حداقلی از کارگاه‌های مهارت‌محور، تولیدگرا و کارآفرین و تجاری‌سازی ایده‌ها، توسعه کارآفرینی و تقویت مراکز رشد و نوآوری حمایت می‌کنیم.

وی اظهار داشت: ظرفیت‌‌های عظیم فناوری و دانش روز موجود در شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری، می‌توانند مسیر توسعه کشور را تسریع کرده و توسعه‌ای متوازن ایجاد کنند.

یزدان‌مهر مأموریت صندوق رفاه دانشجویان را ارتقای خدمات‌رسانی توأم به همراه کرامت انسانی به دانشجویان دانست و افزود: هم‌اکنون ۲۱ نوع تسهیلات به دانشجویان عرضه می‌شود که خوشبختانه به همراه جهشی که در دو سال اخیر ایجاد شده، این پوشش به صورت ۱۰۰ درصدی هست. همچنین وام‌ها از ۲۵ درصد تا ۵۰۰ درصد افزایش یافته هست.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان به همراه اشاره به حمایت ویژه این صندوق از دانشجویان دکترا تصریح کرد: کلیه دانشجویان دکترای روزانه غیربورسیه، ماهیانه ۷۰۰ هزار تومان تسهیلات دریافت می‌کنند که ۲ سال پس از فارغ‌التحصیلی و در اقساط ۶۰ ماهه به همراهزپرداخت خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: به پایان‌نامه دانشجویان دکترا نیز در قالب وام ضروری به هر دانشجو ۳ میلیون تومان وام پرداخت می‌شود که از ابتدای سال جاری حدود ۲۷ میلیارد تومان تسهیلات به این دانشجویان پرداخت شده و آنان نیز ۲ سال پس از فارغ‌التحصیلی و در اقساط ۶۰ ماهه به صورت قرض‌الحسنه به همراهزپرداخت می‌‌کنند.

یزدان مهر در ادامه به تدوین سند راهبردی و کاربردی این صندوق اشاره کرد و افزود: در این سند دو حوزه فعالیت تسهیلات به دانشجویان و سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده هست.

وی درخصوص امکان سرمایه‌گذاری صندوق رفاه دانشجویان در قالب مشارکت گفت: ظرفیت سرمایه‌گذاری در طرح‌های دارای توجیه اقتصادی نیز از طریق کمیسیون سرمایه‌گذاری این صندوق فراهم هست و این صندوق آمادگی دارد در مواردی که کارگاه یا شرکت‌های دانش بنیان و یا شرکت‌های مستقر در مراکز رشد دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری، متقاضی مشارکت در اجرای طرح خود به همراهشند، بویژه در مواردی که حاصل طرح‌ها تأمین کننده نیازهای آموزشی و رفاهی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به همراهشد در حوزه سرمایه‌گذاری و تأمین و یا توسعه به همراهزار همکاری کند.

یزدان‌مهر افزود: صندوق رفاه دانشجویان بر اساس مصوبه همراهت، اختیار دارد تا ۴۹ درصد سهامدار شرکت‌های دانش‌بنیان به همراهشد و یا به همراه شرکت‌های دانش بنیان مشارکت مالی داشته به همراهشد.

وی افزود: به منظور حمایت از «دانشجویان کارآفرین، ایده و طرح‌های دانشجویی، تجاری‌سازی ایده‌ها، توسعه کارآفرینی و تقویت مراکز رشد و نوآوری» و حرکت در مسیر اشتغال و تولیدات دانشجویی صندوق رفاه دانشجویان می‌تواند از طرح‌های کارآفرینی که از طریق مراکز رشد صورت می‌گیرد، به همراه مشارکت مالی، اعطای کمک و یا پرداخت تسهیلات به همراه سود حداقلی حمایت کند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان عنوان کرد: به منظور حمایت از دانشجویان کارآفرین به طرح‌هایی که اجرایی بودن آن‌ها به تأیید مراکز رشد دانشگاهی رسیده و در حال اجرا به همراهشند و دست کم یک نفر دانشجو، در طرح مشارکت داشته به همراهشد، حسب شرایط تسهیلات ۴ درصد تعلق می‌گیرد. سقف تسهیلات قابل پرداخت به هر دانشجو حداکثر ۱۰ میلیون تومان و مبلغ تسهیلات اعطایی به هر طرح به همراه توجه به تعداد دانشجوی شاغل در طرح تا سقف تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومان هست که طی سه مرحله پرداخت خواهد شد.

وی افزود: به همراه توجه به وجود کارگاه‌های مهارت‌محور و تولیدی و شرکت‌های دانش بنیان در دانشگاه‌ها که لزوماً در قالب مراکز رشد فعالیت نمی‌کنند، طرح دیگری نیز به همراه عنوان حمایت از کارگاه‌های مهارت‌محور کارآفرین و شرکت‌های دانش‌بنیان مطرح شده هست.

یزدان‌مهر تصریح کرد: به منظور «حمایت و توسعه کارگاه‌های مهارت‌محور، تولیدی، کارآفرین و شرکت‌های دانش بنیان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی» صندوق رفاه دانشجویان اجازه دارد، نسبت به پرداخت تسهیلات در قالب مشارکت مالی، اعطای وام قرض الحسنه، ارائه تسهیلات به همراه سود حداقلی به مراکز مذکور اقدام کند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان اضافه کرد: بر اساس این مصوبه و به منظور حمایت از کارگاه‌ها و شرکت‌هایی که طرح‌های توجیهی کسب‌وکار آنها به تأیید شورای حمایت صندوق رفاه برسد، بر اساس اینکه چه نسبتی از افراد شاغل در آن طرح، دانشجو به همراهشند، در قالب دستورالعملی که وجود دارد تسهیلاتی به این مراکز تعلق خواهد گرفت.

ل.م .۵۴/ ع.ع .۵۷

 

 

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم