دکتر امید : دانشگاههای علمی کاربردی و فنی و حرفه ای به سربه همراهزان وظیفه آموزش مهارتی می دهند

۲۴ بهمن ۱۳۹۶ کنفرانس ها

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی از امضای تفاهم نامه همکاری میان دانشگاههای جامع علمی کاربردی و فنی حرفه ای کشور به همراه قرارگاه مهارت‌آموزی ستاد کل نیرو‌های مسلح به منظور ارائه آموزش های مهارتی به سربه همراهزان وظیفه خبر داد و گفت: براساس توافق های انجام شده، قرار هست در سال ۹۷ به ۲۰۰ هزار سربه همراهز وظیفه، آموزش های مهارتی ارائه شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدحسین امید در چهارمین کنگره ملی آموزش عالی، مهارت، فناوری و اشتغال در دانشگاه تهران گفت: هم اکنون ۱۵ درصد جمعیت دانشجویی کشور در گروه مهارتی هستند که تا سه سال اینده به همراهید به ۳۰ درصد افزایش یابد که این ظرفیت در دانشگاه جامع علمی کاربردی وجود دارد.

وی به همراه اشاره به اینکه کمتر از ۶۰۰ هزار دانشجوی مهارتی در کشور وجود دارد، گفت: تا پایان برنامه ششم یعنی سال ۱۳۹۹ به همراهید ۳۰ درصد دانشجویان کشور معادل یک میلیون و دویست هزار مهارتی شوند؛ این در حالی هست که در حال حاضر کمتر از ۱۵ درصد یعنی ۶۰۰ هزار دانشجوی مهارتی در کشور وجود دارد.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی از تصویب نظام صلاحیت حرفه‌ای در شورای اقتصاد مقاومتی خبر داد و گفت: به همراه اجرایی شدن این نظام، هر فردی متناسب به همراه شغل، مهارت و توانایی خود در کشور مشغول کار می‌شود.

وی بر ضرورت توجه به نظام صلاحیت حرفه‌ای در کشور تاکید کرد و گفت: اگر نظام صلاحیت حرفه‌ای وجود داشته به همراهشد، هر فردی متناسب به همراه شغل، مهارت و توانایی خود مشغول کار می‌شود و آموزش‌های مهارتی نیز به جایگاه اصلی خود برمی‌گردند. در حال حاضر نظام صلاحیت حرفه‌ای در شورای اقتصاد مقاومتی به تصویب رسیده ولی هنوز ابلاغ نشده هست.

دکتر امید گفت: هزینه ایجاد شفل برای یک نفر بین ۳۰۰ الی ۵۰۰ میلیون تومان هست ولی هزینه اشتغال برای فارغ التحصیلان دانشگاههای مهارتی معادل یک دهم این میزان هست.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی به همراه تاکید بر تقویت گفتمان آموزش عالی مهارتی در کشور گفت: در سالهای اخیر به آموزش عالی مهارتی توجه شده هست و حتی در برنامه ششم توسعه در این زمینه قوانینی به تصویب رسیده هست.

در حاشیه برگزاری چهارمین کنگره آموزش عالی مهارتی، تفاهم نامه ای میان رئیس قرارگاه مهارت‌آموزی ستاد کل نیرو‌های مسلح، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی و رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای برای ارائه آموزش مهارتی به سربه همراهزان وظیفه به امضا رسید که بر اساس آن فقط برای سال ۹۷، ۲۰۰ هزار سربه همراهز مورد آموزش مهارتی قرار می گیرند.

م.ع ۱۳۶۰

 

 

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم