دکتر شریعتی نیاسر: زبه همراهن محلی می تواند به عنوان ۲ واحد اختیاری در دانشگاه ها تدریس شود

۲۴ بهمن ۱۳۹۶ کنفرانس ها

دکتر مجتبی شریعتی نیاسر،‌معاون آموزشی وزیر علوم از تفویض اختیارات بیشتر به دانشگاه ها خبر داد و گفت: به دانشگاه ها ابلاغ کردیم که زبه همراهن محلی می تواند به عنوان دو واحد اختیاری تدریس شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، معاون آموزشی وزیر علوم که روز سه شنبه در شصت و یکمین گردهمایی معاونان دانشجویی دانشگاه‌های سراسر کشوردر دانشگاه الزهرا (س) حرف می‌گفت، افزود: در آئین نامه‌های آموزشی سال ۹۵ واگذاری اختیارات به دانشگاه‌ها را ابلاغ کردیم که حدود پنجاه درصد مفاد آئین نامه‌های آموزشی مربوط به اختیارات دانشگاه‌ها هست و در سال آینده بخش عمده‌ای از آنها به دانشگاه‌ها واگذار می‌شود و این تفویض اختیار مساوی هست به همراه مسئولیت پذیری که به همراهید شیوه اجرایی درون سازمانی را در دانشگاه‌ها تدوین کند.

دکتر شریعتی نیاسر گفت: دانشگاه‌های دنیا چشم به همکاری به همراه دانشگاه‌های ما دوخته‌اند ویکی از مسائلی که می‌تواند دانشگاه‌های ما را بین المللی کند طرح اقتصاد مقاومتی هست که ارتقای دانشگاه‌ها به سطح بین المللی را دارد.

وی افزود: در حال حاضر همه رشته‌ها در تمام مقاطع تحصیلی را در دانشگاه‌های کشور داریم این نشان دهنده این هست که در زمینه آموزش عالی رشد خوبی داشتیم و به ندرت نیاز به اعزام دانشجو به خارج از کشور داریم.

وی به همراه اشاره به تاکید تعامل معاونان دانشجویی و آموزشی گفت: به همراهید میان معاونان آموزشی و دانشجویی در دانشگاه‌ها تعامل داشته به همراهشیم و این ضرورتی هست که احساس می‌شود.

وی ادامه داد: از مرحله شناسایی چالش‌ها عبور کردیم اما اینکه ادعا کنیم مشکلات مرتفع شده درست نیست در این چهار سال اخیر توانستیم رشد جمعیت دانشجویی را مهار کنیم و به همراهید در ادامه سیهست‌های اعتدالی را برای رفع این چالش‌ها به کار بگیریم و بین زیرنظام ها هم افزایی داشته به همراهشیم.

معاون آموزشی وزارت علوم اضافه کرد: در حال حاضر چهار میلیون و ۵۰۰ هزار دانشجو داریم و در واقع ما چندین نظام آموزشی را اداره می‌کنیم که شامل دانشگاه آزاد اسلامی، غیرانتفاعی، جامع علمی کاربردی، دانشگاه‌های مهارتی و پیام نور هستند و یکی از کارهایی که می‌تواند تعامل ایجاد کند مدیریت منطقه‌ای هست که از سال ۹۳ در طرح آمایش آموزش عالی هستارت آن را زده‌ایم.

وی همچنین توجه به کیفیت و مهارت افزایی فارغ التحصیلان را مورد تاکید قرار داد و گفت: ضعف کیفی فارغ التحصیلان مشکل اصلی آموزش عالی هست که به همراهید تلاش کنیم دانشجو برای فارغ التحصیلی مهارت داشته به همراهشد و برای مهارت آموزی دانشجویان تاکنون بیش از ۸۰۰ برنامه درسی در مناطق مختلف به همراهزنگری و ابلاغ شده و سری جدید آن نیز به همراهزنگری خواهد شد.

دکترشریعتی نیاسر اظهار داشت: ۲۵۰۰ مرکز دانشگاهی داریم که بیش از ۵۰ درصد مراکز آموزشی دولتی ما فاقد هستاندارد هستند به همین دلیل جلوی افزایش جمعیت دانشجویی آنها را گرفتیم تا بتوانیم این مراکز را هستانداردسازی کنیم.

وی در خصوص کمیسیون موارد خاص نیز گفت: این کمیسیون یک نهاد قانونی برای رسیدگی به دانشجویانی هست که در شرایط خاص قرار دارند و به همراهید رویکرد مساعدت آمیز به مسائل دانشجویان داشته به همراهشد.

وی در مورد سطح بندی دانشگاه‌ها نیز گفت: سطح بندی دانشگاه‌ها را از دو سال قبل آغاز کردیم که در دو مرحله به همراهزنگری شده و برای دوره جدید نیز آئین نامه آن به همراهزنگری خواهد شد و تصمیم گیر‌ی های ستاد وزارت نیز براساس این رتبه بندی و سطح بندی هست.

س.س ۱۳۵۱/ ر.ب ۱۳۴۵

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم