رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ازآغاز ساخت ۲۰۰ خوابگاه دانشجویی خبرداد

۲۱ مرداد ۱۳۹۶ کنفرانس ها

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت: در حال حاضر ۲۰۰ خوابگاه به همراه مشارکت دانشگاه ها، خیرین و بخش خصوصی در حال ساخت هست .

به گزارش روابط عمومی دانشجویان وزارت علوم، مهندس ذوالفقار یزدان مهربه همراه بیان اینکه توفیق خدمت به دانشجویان فرهیخته به عنوان بزرگ ترین سرمایه اجتماعی و فراهم کردن مسیر رشد و تعالی علمی آنان موهبت الهی بزرگی به شمار می‌آید، اظهار داشت: صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به همراه آسیب شناسی بیش از چهار دهه عملکرد صندوق و تمرکز بر اقدامات اصلاحی مبتنی بر سند راهبردی تدوین شده «توسعه نوین صندوق رفاه دانشجویان» را در پیش گرفت.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم خاطر نشان کرد: افزایش و مدیریت موثر منابع مالی، ارتقای سطح کمی و کیفی وام و خدمات رفاهی دانشجویان و اهتمام به ارایه تسهیلات موثر و هدفمند، توام به همراه کرامت انسانی، سرمایه‌گذاری و ایجاد درآمدهای پایدار و نیل به خودکفایی صندوق، بهره گیری حداکثری از ظرفیت نهادهای عمومی و خیرین، نظارت و ارزیابی موثر و نظام مند بر نحوه خدمات رفاهی از اقدامات و برنامه‌ریزی های ما مبتنی بر سند راهبردی بوده هست.

مشاور وزیر علوم گفت: صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از سال ۱۳۵۳ به همراه ماموریت حمایت از دانشجویان کم بضاعت تاسیس شد و آسیب شناسی که ما در چهار سال اخیر از وضعیت صندوق داشتیم به همراهعث شد سند راهبردی تدوین شود و در این سند ارائه تسهیلات هدفمند و مناسب برای ارتقای خدمات رسانی به دانشجویان مدنظر قرار گیرد.

وی افزود: درآمد اختصاصی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به همراه برنامه ریزی‌ها و ظرفیت سازی هایی که صورت گرفت از ۱۸۰ میلیارد تومان به ۳۸۰ میلیارد تومان در سال گذشته رسید و امسال بنا داریم این رقم را به ۴۰۰ میلیارد تومان برسانیم.

یزدان مهر اضافه کرد: درآمد صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۱، ۲۹۱ میلیارد تومان بود که از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ به ۱,۱۴۰ میلیارد تومان رسید که رشد قابل توجهی هست.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به همراه اشاره به رشد اعتبه همراهرات عمومی صندوق رفاه گفت: این صندوق بیشترین رشد اعتبه همراهرات عمومی را داشت که هر سال ۲۰ درصد به اعتبه همراهراتش اضافه شد همچنین به همراه هم افزایی سازمان برنامه و بودجه ۶۰ میلیارد تومان به صورت مشارکتی برای رفع منع خوابگاه سازی اختصاص داده شد که در برنامه ششم توسعه بتوانیم کمبود فضاهای خوابگاهی را جبران کنیم.

مشاور وزیر علوم در خصوص وام ویژه دکتری گفت: وام ویژه مقطع دکتری در سال ۱۳۹۳ حدود ۵۰۰ هزار تومان بود و در مجموع سه میلیارد و ۸۰۰ تومان پرداخت کردیم، اما در سال ۱۳۹۴، ۲۰ میلیارد تومان وام پرداخت شد و در سال ۱۳۹۵، ۶۰ میلیارد تومان وام دکتری دادیم و محدودیت آزمون جامع را برداشتیم و این وام به تمام دانشجویان دکتری روزانه غیربورسیه و جایابی نشده پرداخت شد.

وی افزود: امسال نیز ۳۰ میلیارد تومان سازمان برنامه و بودجه متقبل شد که به همراهنک توسعه و تعاون این مبلغ را به عنوان وام دکتری پرداخت کند و ۱۵ هزار دانشجوی دکتری برای سه ماه اول سال جاری ثبت‌نام کردند که ۱۲ هزار نفر تاکنون وام‌ها را دریافت کردند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در ادامه در مورد پرداخت وام دکترا در تابستان گفت: به همراه موافقت رئیس هیئت امنای صندوق در ایام تابستان نیز به دانشجویان دکتری وام پرداخت می‌شود.

وی در خصوص جذب حمایت نهادهای عمومی و خیرین توسط صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت: در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ توانستیم ۲۳۲ میلیارد تومان از نهادهای مختلف مانند بنیاد ۱۵ خرداد، بنیاد مستضعفان، شهرداری تهران و سایر نهاد‌ها حمایت‌های مادی جذب کنیم که ۲۸ خوابگاه دخترانه در مناطق محروم توسط بنیاد ۱۵ خرداد در حال ساخت هست که ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته هست.

وی همچنین از پرداخت وام عتبه همراهت به ۳۰ هزار دانشجو در سال جاری خبر داد و گفت: در این رهستا به دانشجویان متاهل یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و به دانشجویان مجرد نیز یک میلیون تومان پرداخت خواهیم کرد.

یزدان مهردر پایان یادآور شد: در برخی از وام‌هایی که پرداخت می‌کنیم تا ۳۰۰ درصد رشد داشتیم همچنین وام ضروری نیز از یک میلیون تومان به سه میلیون تومان افزایش پیدا کرده هست.

 

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم