وزیر علوم موزه تخصصی و گنجینه ذخایر ژنتیکی گلسنگ های ایران را افتتاح کرد

۲۲ مرداد ۱۳۹۶ کنفرانس ها

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در به همراهزدید از سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران ، موزه تخصصی و گنجینه ذخایر ژنتیکی گلسنگ های ایران (هربه همراهریوم) را در محل این سازمان افتتاح کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی در آیین افتتاح موزه تخصصی و گنجینه ذخایر ژنتیکی گلسنگ های ایران (هربه همراهریوم) گفت: تاکنون بیش از ۳۰۰۰ نوع گلسنگ در ایران موجود هست که ۹۱۰ نوع آن به صورت علمی نامگذاری شده هست و هم اکنون ۳۰۰ نوع گلسنگ در این موزه در معرض دید و هستفاده محققان قرار دارد.

وی افزود: گلسنگها عموماً به همراه قارچ ها و جلبک ها همزیستی دارند و در تهیه گیاهان دارویی و تحقیقات علوم کشاورزی و زراعی اهمیت زیادی دارند و امروزه از آنها برای تهیه برخی از داروهای آنتی بیوتیک، ضد قارچ و تحریک سیستم ایمنی بدن هستفاده می شود.

دکتر فرهادی به همراه اشاره به اینکه تنها آسیب گلسنگ ها به مجموعه های به همراهستانی و آثار تاریخی هست گفت: محققان سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران روشی را برای مبه همراهرزه نرم به همراه گلسنگ‌ها ابداع کرده اند که هیچ‌گونه تخریب، تغییر رنگ و یا ضرر دیگری برای نقش برجسته و سایر نقوش ندارد.

در جریان به همراهزدید وزیر علوم از موزه تخصصی و گنجینه ذخایر ژنتیکی گلسنگ های ایران مقرر شد فهرست مشخصات گونه های گلسنگ های ایران در قالب یک پروژه علمی تعریف و پس از انتشار در مجامع علمی داخلی و بین المللی ارائه شود.

در ادامه این به همراهزدید، دکتر فرهادی از پژوهشکده کشاورزی و تعدادی از شرکت های دانش بنیان مستقر در مرکز رشد سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران به همراهزدید و در جریان فعالیت های آنان قرار گرفت.

گفتنی هست دکتر فتح الله مضطر زاده رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، دکتر عبدالحسین فریدون مشاور وزیر و مدیرکل دفتر وزارتی و دکتر بهزاد قره یاضی رئیس امور پژوهشی و فناوری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و رئیس انجمن علمی ایمنی زیستی وزیر علوم را در این به همراهزدید و افتتاح موزه تخصصی و گنجینه ذخایر ژنتیکی گلسنگ های ایران همراهی می کردند.

 

 

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم